Home / Erkekler Neden Erken Boşalır / Herkesin Sorduğu Soru: Erkekler Neden Erken Boşalır

Herkesin Sorduğu Soru: Erkekler Neden Erken Boşalır

erkekler neden erken boşalırErken boşalma dünyada en yaygın yaşanan cinsel sorunlardan biri. Her ırktan ve her çevreden erkek erken boşalma problemiyle yüz yüze gelebiliyor. Erken boşalma genetik bir problem değil. En çok da psikolojik ve fizyolojik sebepler erken boşalmaya neden olabiliyor.

Erkekler Neden Erken Boşalır: Sebepler!

  • Ergenlikte Yapılan Hatalar: Çoğu ergen erkek cinselliği pornografik yayınlardan keşfetmeye çalışır ve ilk cinsel deneyimlerini de mastürbasyonla yaşarlar. Mastürbasyon yaparken bir anda haz almanın kolay gelmesi ve yakalanma korkusu oğlan çocuklarının çabuk boşalmasına neden olur. Bir süre sonra beyin genital bölge kaslarını boşalmanın çabuk olması gerektiği yönünde uyarır. Bu durum ilerleyen dönemlerde erken boşalma problemi olarak çıkar.
  • Psikolojik Baskı: Cinselliğini yeni yeni keşfetmeye başlayan erkek çocuklarına yapılan yanlış telkinler de ileride erkek boşalma problemi yaşamalarına sebep olabilir. ‘Pipinle oynama yoksa düşer’, ‘mastürbasyon yapmak ayıptır’ gibi söylemlerle genç erkekler kendi fizyonomilerine yabancılaşmakta ve cinsel boşalmayı kontrol edememe gibi sorunlar yaşamaktadır.
  • Fizyolojik Sebepler: Kimi durumlarda genital bölge kaslarının zayıflığı da erken boşalmaya neden olabilmektedir.
  • Cinselliği Yanlış Öğrenme: Kimi kültürlerde erkekler ‘sevişme’ eylemini istediklerini yapıp en kısa sürede haz duyacakları bir olgu gibi algılamaktadır. Bu erkekler genellikle erken boşalma problemlerinin olduğunu bile düşünmezler.

Erken Boşalma Nasıl Anlaşılır?

Erken boşalma tam olarak, erkeğin planladığı vakitte boşalamamasıdır. Kimi çiftler için cinsel birleşme (penetrasyon) süresi on dakika olabilir, kimi çiftler içinse bu süre yarım saate çıkabilir. Burada önemli olan erkeğin tam da istediği zaman boşalabilmesidir. Eğer penetrasyonun hemen başlangıcında ya da bir dakika içinde boşalıyorsa erken boşalma problemi yaşıyor demektir. Diğer taraftan ne kadar dayanabileceğini kestiremiyor ve hiç ummadığı bir anda boşalıyorsa bu  durumda erken boşalma sorunu içinde değerlendirilir.

Erken Boşalma Nasıl Önlenir?

Erkekler neden erken boşalır sorusunun cevabını bulmak için erken boşalmanın sebeplerine inmek çok önemlidir. Bunun kadar önemli olan bir diğer şey de erkeklerin genital yapılarını tanımaları ve cinsel ilişkinin tüm evreleri hakkında bilgi sahibi olmalarıdır. Yani sperm hücrelerinin genital bölge içindeki hareketleri, pelvik taban kaslarına yaptıkları baskı ve kasların çalışma sistemi, penis boyunca meninin hareketi ve boşalma aşamasının kontrolü için erkeklerin kendi bedenlerindeki süreçlerin tam olarak farkında olmaları gerekir. Kontrol mekanizmasının nerelerde harekete geçirileceğini ve kontrol dışı durumların hangi aşamalarda yaşandığını da bu şekilde anlayabilirler.

Erken boşalmanın önlenmesi için bitkisel çözümler, egzersiz programları ve disiplinli bir teknik uygulamak gerekmektedir. Erkekler neden erken boşalır sorusunun yanıtını arayan milyonlarca erkek erken boşalma sorununu 90 gün gibi kısa bir sürede çözerek sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşmuştur.